Ashtanga vinyasa jóga

„Ashtanga jóga“ je označením pro tradiční indický komplex učení, jehož součástí je mimo jiné cvičení ásan, pránajámy, studium Yogasuter a meditace.Ashtanga vinyasa jóga je označení šesti souborů ásan (jógových pozic) pro různé stupně pokročilosti. V každé sérií je přibližně 70 ásan seřazených tak, aby nás jedna po druhé připravily na náročnější, klíčové pozice. Všechny ásany jsou propojené tzv. vinyasou – souborem pohybů, ve který se tělo prohřívá a posiluje. Ashtanga vinyasa je proto řazena mezi dynamické a fyzicky náročnější formy jógy. Propojuje rozvoj flexibility
a současně síly a směřuje k dokonale uvědomělému a kontrolovanému ovládání těla. Existují zde varianty pro různě pokročilé cvičící. Doporučuje se především mladým lidem a lidem, kteří rádi sportují a je skvělým doplňkem pro gymnasty, akrobaty, horolezce a všechny, kteří se pohybem intenzivněji zabývají. V lekcích se zaměříme na první sérií, tzv. „yoga chikitsa“, což v sanskrtu znamená „jógová terapie“, je určena pro očistu a ozdravení těla. Ashtanga vinyasa jóga má kořeny hluboko do minulosti. Za to, že se jí nyní můžeme věnovat i u nás na západě, vděčíme především Pattabimu Joisovi, který se ashtanze celý život věnoval a zpracoval ji do souborů, které jsou nyní praktikovány po celém světě.

 

UPOZORNĚNÍ: Všechny cvičební lekce jsou určeny zdravým lidem. Účastí na lekci každý v plném rozsahu odpovídá za svůj zdravotní stav a způsobilost ke cvičení. Jakákoli rizika a případné škody s tímto spojené nese výhradně účastník cvičení.