top of page

Tomáš Johanna

lektor

Jóga se prolíná jako červená nit celým mým životem již od dětství.

Poprvé jsem se setkal s jógou asi v sedmi letech, když jsem byl se svým strýcem na hodině Iyengar jogy. Tehdy to pro mě bylo zábavné cvičení, kde si člověk může dát nohu za hlavu nebo se na hlavu rovnou postavit. Tehdy mě zaujal lotosový sed a nepřestal jsem jej dělat dodnes.

Další setkání s jógou bylo během studia na střední škole, když jsem při zájmu o filozofii narazil na Bhagavatgítu. Hned jsem si ji zamiloval a následně jsem se nějakou dobu věnoval Bhakti Józe. V té době jsem se také začal věnovat meditacím, které mě provázely ještě mnoho let.

Během následujících let jsem se nejednou setkal s jógou, ale vnímal jsem ji pohledem toho sedmiletého kluka, jako krkolomné pozice bez hlubšího smyslu. K józe v plné šíři jsem se dostal, když jsem hledal cvičení, které by mi pomohlo uvolnit ztuhlou páteř. Jako první hodinu jsem absolvoval seminář Jivamukti jógy. Cvičení bylo k mému úžasu tak náročné, že jsem myslel, že seminář ani nedocvičím.

Jóga mi učarovala a navštívil jsem i navazující semináře. V té době jsem měnil svůj životní styl a tak rostl i zájem o to, co všechno Jóga zahrnuje. A tak se mi otevřel bohatý svět Jógy, který kromě cvičení zahrnuje meditace, dechová cvičení, relaxace, bohatou filozofii a mnoho dalšího.

Od té doby mě Jóga provází každý den ve všech aspektech života. K učení jógy mě přivedlo zejména to, že mi v obrovské nabídce dynamických stylů chyběla jóga pro někoho, kdo se chce po úmorném dni zrelaxovat, ale zároveň se protáhnout. Proto jsem začal učit relaxační jógu. To mě zároveň přivedlo ke stylům jógy, kde se setrvává déle v pozicích a je kladen důraz nejen na ohebnost, ale i na sílu. Tím se ale má cesta nijak neuzavírá a hledám dál, jak přiblížit moudrost jógy v celé své šíři ostatním.

Mimo svojí praxe pravidelně navštěvuji lekce zejména Hatha jógy, Ashtanga jógy a Iyengar jógy. Absolvoval jsem a dále navštěvuji kurzy, semináře a workshopy Jivamukti jógy, Ashtanga jógy, Čakra jógy, Vinyasa Jógy, Acro jógy a další. V Józe je pořád co se učit.

Tomáš Johanna
bottom of page